Ella Ertesi Gün Hapı


Ella Ertesi Gün Hapı, 52.56 liraya reçetesiz satılan ilaç. Minik tek tablet ama oldukça etkili. Çok zaruri olmadan bence kullanılmamalı, öncesi için önlemler almak en mantıklısı. Yılda iki kereden fazla kullanmayın, hormon dengesini bozuyor diye uyarıları var. İlacın ismi Ella Türkiye’de başka bir ilaç yok şuan için.Ella Ertesi Gün Hapı

Halk arasında ertesi gün hapı olarak bilinen Norlevo tablet yerine üretilen Ella 30 Mg 1 Tablet Ulipristal Asetat içeren yeni acil doğum kontrol ilacıdır. Norlevo Tablet artık üretilmeyecek olup yerine yapılan araştırmalarda  ertesi gün hapı Ella 30 Mg 1 Tablet üç kat daha etkili ve tek doz kullanım konforu sağlamaktadır.

Korunmasız ilişkiden sonra 5 güne kadar kullanılabilen Ertesi Gün Hapı Ella kullananlar ve yorumları ile sizlerleyiz.

Daha önceden piyasada olan ertesi gün hapları korunmasız ilişkiden 72 saat sonrasına kadar bazı durumlarda gebeliği önlüyordu. İlk saatlerde alınan ertesi gün hapları %90’ın üzerinde koruma sağlarken, ilacı içtiğiniz süre ne kadar gecikirse koruması da bir o kadar gecikiyordu.

Fransız ilaç firması HRA Pharma, çiftlerin bu şikayetlerini duymuş olmalı ki, korumasız ilişkiden sonraki 5 güne kadar içilen ertesi gün hapı üretti. Ella’nın etken maddesi ‘Ulipristal’, yumurtalıklardan yumurta atılımını gerçekleştirmektedir. Diğer ilaçlar gibi Ella’nın da gebeliği önlemesi kesinlikle %100 değildir. İlk saatlerde veya ilk günde alınan ilaç sonraki günlere nazaran çok daha etkilidir.

ELLA Tablet Nedir ve Ne İçin Kullanılır ?

ELLA tablet, her iki yüzünde de “ ELLA “ kodu kazınmış bulunan, beyaz renkte, yuvarlak bir tablettir. ELLA tablet bir acil doğum kontrol hapıdır. Yani, bu ilaç, korunmasız cinsel ilişkiden veya kullandığınız koruyucu yöntemin başarısız olmasından sonra hamileliği önlemek için kullanılabilir.

Örneğin;

 • partnerinizin prezervatifi yırtıksa, kaymışsa veya çıkmışsa ya da cinsel ilişki esansında prezervatif kullanmayı unutmuşsanız veya
 • doğum kontrol hapınızı zamanında almayı unutmuşsanız bu ilacı kullanabilirsiniz.

ELLA tablet doğal olarak vücutta bulunan bir hormon olan progesteronun etkinliğini değiştirerek işlev gösterir. ELLA ilacının yumurtalıklarınızın bir yumurta serbest bırakmasını önleyerek ve rahiminizdeki ortamı değiştirerek etki gösterdiği düşünülmektedir. ELLA tablet her durumda etkin değildir. Korunmasız cinsel ilişkiden 5 gün sonrasına kadar ELLA tablet alan 100 kadından yaklaşık 2 tanesi hamile kalabilir.
ELLA tablet uygulamasının normal bir doğum kontrol yöntemi olarak kullanılması uygun değildir.

Ella’nın Yan Etkileri Nelerdir?

 1. Mide bulantısı,
 2. kasık ve alt karın ağrısı,
 3. baş dönmesi,
 4. adet düzensizliği bilinen ve en çok görülen yan etkileridir.

Bu etkileri yaşamanız gebe kaldığınızı yada var olacak gebeliği engellediği anlamına gelmez.

Ella Kullanırken Nelere Dikkat Edilmedir?

 1. Ertesi gün haplarını sık sık kullanmanız önerilmemektedir. Bir aylık adet döngüsü içinde 1 kereden fazla kullanılması bazı sağlık problemlerini doğurabilir.
 2. Şiddetli karaciğer rahatsızlığı olanların Ella kullanmaları önerilmez.
 3. Ella kullandıktan sonra yeniden cinsel ilişkiye girerseniz, Ella son ilişkinizde etkili olmayacaktır.
 4. Adetiniz 7 günden fazla geciktiyse, karı ağrısı, göğüslerde sızlanma, mide bulantısı ve sık idrara çıkma gibi şikayetleriniz mevcutsa mutlaka doktora gidip kan testi yaptırmanız gereklidir.

Kullanıcı yorumları

Soru:

Naz: Merhaba erkek arkadasimla dun iliskiye girdik icime bosaldi 2 defa bugun aksam kullandim ellayi etkili olur mu acaba ve agri kesici kullanabilir miyim ardindan bi zarari olur mu ?

Cevap:

Ella ertesi gün ilk 24 saat içerisinde kullanılmak ile daha faydalı olmakla birlikte ilk 72 saat kullanıldığı durumda faydalı olabilecek bir ilaçtır. Ellanın etkililik oranı yaklaşık %99’dur. Sizin şartlarınız da eğer %1’lik dilime denk gelmezseniz elbet işe yarayacaktır. Ağrı kesiciyi geldiğinde ise herhangi bir ağrı kesici ile etkileşimi olmayıp bir zararı dokunmaz diye tahmin ediyorum.

 


Leyla: Ellayı kullandım ve etkili oluyor buna emin olun hemşireyle bile görüştüm etkili olduğunu söyledi başka ya etkili olmazsa düşüncesi bende de vardı fakat kalmadı çünkü bundan 5 gün önce regl oldum ve inanın ilk kez regl oldum diye mutlu oldum ???? burada sizlerle paylaşmak istedim bunu ilişkiden 1 saat sonra kullandım ilacı Allaha şükür şuan rahatım regl olmadan önce iki kez hamilelik testi yaptım negatif çıktı. Rahatlayın sakin olun etkisini kısa zamanda ilacı kullananlar mutlaka görecektir ????


 

Ertesi Gün Hapı Ella Kullananlar arasındaysanız, ya da merak ettikleriniz varsa yorum kısmından yazabilirsiniz.

Önemli Uyarı: İlacın yan etkileri kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Ella’yı sürekli korunma yöntemi olarak düşünmeyiniz. Ayrıca, gebeliği önleyici etkisi de %100 değildir.

Kullanım Uyarıları ve Önlemleri

ELLA tablet kullandıktan sonra cinsel ilişkiye girmek istiyorsanız, prezervatif gibi güvenli bir bariyer kontraseptif yöntemi kullanmalısınız; zira tekrar korunmasız cinsel ilişkiye girerseniz, ELLA bu konuda bir etki göstermeyecektir.

ELLA Tablet yani ertesi gün hapları normal doğum kontrol hapları gibi kullanımı uygun değildir.

Mevcut durumda hormonal kontrasepsiyon alıyorsanız ( örneğin doğum kontrol hapları ), ELLA tablet aldıktan sonra bu uygulamaya hemen devam edebilirsiniz, ancak bir sonraki adetinize kadar prezervatif gibi güvenli bir bariyer kontraseptif yöntemi kullanmalısınız.

ELLA tablet kullanımından sonra, birçok kadının adet kanaması beklenen zamanda başlar, ancak bazı kadınlarda adet kanaması erken veya geç başlayabilir. Adetiniz 7 günden daha uzun bir süre gecikmişse veya olağandışı olarak hafif veya ağırsa ya da karın ağrısı, bulantı, kusma veya meme ağrısı gibi semptomlardan şikayetçiyseniz ya da hamile olduğunuza ilişkin herhangi bir şüpheniz varsa, hamile olup olmadığınızı net olarak öğrenmek için bir hamilelik testi uygulamalısınız.

Oral glukokortikosteroid ile yetersiz düzeyde kontrol edilen şiddetli astım rahatsızlığı bulunan kadınlarda kullanılması tavsiye edilmemektedir..

ELLA ile acil kontrasepsiyon her durumda hamileliği önlemez.

ELLA®alımından 120 saat öncesinde korunmasız cinsel ilişkiye girmiş kadınlara yönelik ELLA etkinliği hakkında veri bulunmamaktadır.

ELLA ile tedaviden sonra hamile kalınırsa, tüm hamilelik durumları için de geçerli olduğu gibi, bir dış gebelik olasılığı değerlendirilmelidir.. Dış gebelik, rahim kanamasına rağmen devam edebilir.

Reklamlar

Yazar: Ömer M.

Kim ki bize anlatır kendini? Hatırlatmıyorsa bir kişi kendini unuttu diye kınamamalı hiçbir kimseyi.

“Ella Ertesi Gün Hapı” için 65 yorum

 1. Merhaba geçen ay ilişkiden bir saat sonra ella kullandım bir gün sonra adet oldum ama bu ay hala olmadı 3 gün gecıktım ve geçen aydan beri ilişki de olmadı hamilelik riski varmıdır yokmudur

  Beğen

 2. 1 haziran da adet oldum 6 haziranda bitti, 11 haziranda esimle beraber olduk, hamilelik düşünmüyıruz, 13 haziranda da ella kullandım. İnternet de karbonat la hamilelik testi doğru diyolar sizce hamilemiyimm ????

  Beğen

 3. Mrb iyi günler bizde Sevgilimle sürtünme yoluyla ilişki yaşadık üzerime bosaldi bir saat sonra ella kullandim 9 şubatta ilişki yaşadık 17 şubatta adet oldum ama bu ay 3 gün dur adetim gecikti hamile olabilir miyim acaba cvp verir seniz çok sevinirim

  Beğen

 4. Iyi gunler sali gunu iliskiye girdim carsamba ellayi kullandim sonra cuma gunu tekrar iliskiye girdim bunun koruma suresi kacgun dur acaba

  Beğen

 5. Selam. 5 ayda 3 kez ella kullandım hepsi yaklaşık 2 aylık aralıklarlaydı. Regl dönemlerimde Bi değişiklik olmadı en son 3 gün önce kullandım 3. Ellayı ve bugün yani Zaman’ında regl oldum. Karnıma inanılmaz derecede Ağrı’lar giriyor sürekli kusuyorum yan etkileri okudum ama bu Nasıl geçecek Böyle Bi ağrı olamaz bu Ağrı’yla çocuk doğururdum

  Beğen

 6. 13 şubatta sevgilimle ilişkiye girdim ve prezervatif yırtıldığı için içime boşaldı. Yaklaşık dört beş saat sonra ellayı kullandım. Adet günümden iki gün falan geçti adet sancıları falan var ama ben korkuyorum. Akıntı falan oluyo ama korkuyorum hamile olma ihtimalim yoktur değil mi ?

  Beğen

 7. Merhaba adetimden 13 gün önce ilişkiye girdim ama içime boşalma olmadı. Tedbir amaçlı 1 saat içinde ella aldım. Bugün adet olmam gerekirdi ama olmadım. Beyaz şeffaf akıntım var 2,3 gündür. adet öncesi gibi sivilcelenme oldu. Sizce adetin 1-2 gün gecikmesi normal mi? Hamilelik riski var mı?

  Beğen

    1. Mrb öncelikle sakin ol ki ii ce gecikme ben elma yı kullandığım da 2 ay adet olmadım delirdim kaç test yaptım kaç kez kan verdim ama hepsi boş sende sakin ol olmadı bi adet söktürücü tarlusal falan al yada maydanoz sapı kaynat iç ????????

     Beğen

    2. Bende ilişki sonrası kullandım 1.30 saat sonra yani. 8bgundur adet olmadım bugün test yaptım negatif çıktı ama adet yok kafayı yicem. İnşallah hamile değilimdir

     Beğen

  1. Ella yumurtalıklarınıza fazla etki yapar,hormonlarınızla oynar 1 2 gün gecikmesinde sikinti yoktur daha uzun sure de gecikebilir bir jinekolog olarak söylüyorum

   Beğen

   1. Erkek arkadaşım maaturbasyon sonunda dışarı boşaldıktan sonra prezervatifi takıp ilişkiye girdik. Iliskide erkek arkadasim prezervatif olmasına ragmen bosalmadı ve yirtilma olmadi. 24 saat sonra ella kullandım. Ve adet gunum 6 gün gecikti hala da adet olamadım. Acaba masturbasyon sonrası uzerinde elinde kasigında vs. Kalmıs olma ihtimali olan spermin prezervatifle iliski olmasına ragmen vajinaya teması sonucunda hamile kalma olasiligim varmidir? Adetim neden gecikiyor?

    Beğen

 8. arkadaşlar düşük ilacına elif hanımdan ulaştim ve olumlu sonuç aldım minnattarım teşekkur ederim hayatım söz konusuydu ama kurtuldum elif hanıma ve urunu bana gönderen ve bana urun gönderdikten sonra yardımcı olan kişiyede teşekkur ederim

  Beğen

 9. Sevgilimle sürtünme yolu ile ilişkiye girdik boşalma olmadı ama zevk suyundan korktuğumuz için 22 saat içinde ella kullandım geçen ay ayın 5 inde adet görmüştüm bu ay adet görür müyüm yoksa düzensiz mi olur kasıklarım alt karın bölgem çok ağrıyor ne yapmalıyım

  Beğen

 10. Merhaba adetimin başlangıcından 14 gün sonra ilişkiye girdim tam yumurtlama dönemiymiş.içime boşalmadı ama ben garanti olsun diye ertesi gün hapı içtim 8 saat sonra. Kızlığım bozulmuştu ve iki kere peçete değiştirdim büyük kısmı dolmuştu kanla.daha sonra yerleşme kanaması diye birşey öğrendim ben ayırt edemicem ama yerleşme kanaması olabilir miydi o kanama? Normal şartlarda dün adet olmam gerekiyordu adet olacakmışım gibi hafif ağrı var ama olmadım hala hamile kalır mıyım sizce ? Teşekkürler

  Beğen

 11. Merhaba sevgilimle ilişkiye girdik prezervatif yirtildi cok az icime geldi ve 15 dakika icinde ella kullandim yorumunuz nedir

  Beğen

 12. Merhaba bisey sorucam biz sevgilimle iliskiye girdik bundan 3 ay önce ve aynı gün ella içtim 2 3 saat anca geçmişti ve 3 aydır regl olmuyorum test yaptım negatif çıktı ama hala sabah bulantılarımoluyor

  Beğen

  1. Ben bu ilaca rağmen hamile kalanlardanim ilk 10 saatte içmiştim Suan 7 buçuk aylık hamileyim ama bu ilacı kullanmayın okadar cok yan etkisi var ki prof kızdı zaten ve ilk 6 ay birsuru testten geçtim cok şükür saglikli gözüküyor ama hala cok korkuyorum birşey olmustur Bebeğime düye

   Beğen

   1. canım inş yazımı okursun. ben de yumurtlama günümë denk gelerek kazayla oldu. ve ertesi gün ella kullandım 24 saat bile olmamıştı. Su an 5 haftalık hamileyim. tek korkum bebeğe zarar vermiş olmak. testlerin normal çıkmış anladığım kadarıyla. doktor riski hakkında ne dedi sana?

    Beğen

 13. Merhaba ben ella içtikten bir gün sonra sevgilim tekrar içime boşaldı sonra regl oldum şimdi ella içmelimiyim yoksa normal dogum kontrol hapları işimi görürmü

  Beğen

 14. merhaba arkadaslar yardım edin sevgilimle korunmalı ilişkiye girdik nolur nolmaz diye ella içirdim ama kanaması filan olmadı herhangi bişede ama adeti 21 gün gecti halen tık yok gecen hafta kan testi yaptırdım negatif cıktı ama halen hasta olmadı kafamız bulandı bukadr gecikme şansı varmı nerdeyse öteki adet günü yakşaltı bi yardımcı olun tşkler

  Beğen

 15. Adetimden yaklasik 1 hafta sonra erkek arkadasimla anal olarak iliskiye girdik bosalma olmadi vajinama surtunme oldu fakat basini surtmedik bosalma olmadi ama zevk suyundan emin degiliz iliskiden 57 saat sonra ella kullandim hamile olma riskim varmi?? Cevap gelmedi ikinci defa soruyorum.

  Beğen

 16. Ben sevgilimle iliskiye girdim icime bosaldi 1 saat sonra ella inctim ac karni 10 daka sonra kustum sizce etkisi gitmismidir hamile kalma durumu varmi ?? Lutfen acil cevap

  Beğen

 17. Merhaba yaklaşık 32 saat önce sevgilimle sürtünme yoluyla ilişkiye girdik dustaydik surtunme oldu fakat bosalacagi zaman benden uzaklaştı boşaldıktan sonra tekrar surtubme oldu dusta olduğumuz için sperm kalmış mıdır binrisk var mı?bugün akşamda ellayi kullancan inşallah hamilelik riski var mıdır. ?

  Beğen

 18. Adetimden yaklasik 1 hafta sonra erkek arkadasimla anal olarak iliskiye girdik bosalma olmadi vajinama surtunme oldu fakat basini surtmedik bosalma olmadi ama zevk suyundan emin degiliz iliskiden 57 saat sonra ella kullandim hamile olma riskim varmi

  Beğen

 19. Sevgilimle ilk sürtünme yasadik ve penisimi direk wajinasina götürdü bosalmadan cektim ama sperim oluşmuştur mu ? Hissetin mi bişey söyledim hayır dedi ve ben sıkıntıya girdim ela hapı aldım 8 saat arayla etkisi olur mu ilacın ne olur cvp verin hamile kalmaz ıns. Sevgilim 😦 ve sperim oluşmuşsa 8 saat arayla kullanan hapin etkisi olur mu ?

  Beğen

 20. Ben sevgilimle sürtünme yolu ile ilişkiye girdim sadece sürtünme oldu içıme boşalma falan olmadı ben bakireyim bu arada ama ben her ihtimale karşi ella hapı kullandim 48 saat icerisinde daha sonra adet günümde adet olamayip tarlusal kullandım o da şimdi bitti sizce adet olur muyum birkaç gun sonra ??

  Beğen

    1. Adet olma süresi kişiden kişiye farklılık gösterir. Yani yarında adet görebilirsiniz. Tarlusal kullanımında ise son sınır 12 gündür. Eğer 12 gün sonunda halen adet görmezseniz test yapmanız ve doktorunuzla görüşmek faydanıza olacaktır.

     Beğen

   1. Adetimden yaklasik 1 hafta sonra erkek arkadasimla anal olarak iliskiye girdik bosalma olmadi vajinama surtunme oldu fakat basini surtmedik bosalma olmadi ama zevk suyundan emin degiliz iliskiden 57 saat sonra ella kullandim hamile olma riskim varmi

    Beğen

   2. Merhaba ömer bey ben sevgilimle adatimden birgun sonra sürtünme yoluyla ilişki yaşadık bana iki damla felan vajina bolgesine aktiğini soyledi bizde her ihtimale karşi ella hapını kullandim 72saat sonra ve addet gunumden. 1 gun gecikti acaba her hagi birşey olma ihtimali varmidir hamile olamam dimi cevap verieseniz çok seviniri

    Beğen

 21. merhaba pazar gunu erkek arkadasimla cinsel iliski yasadim ve 2 saat snra hemen ella hap aldim ve suan midem agriyo basim agriyo karnim agriyo sizce hamile olabilirmiyim lutfen bi cewap yazin

  Beğen

 22. Zevk suyu ile hamile kalınır mı bir de ben her ihtimale karşı ella hapı kullandım sizce hamile kalabilir miyim sadece sürtünme oldu bakireyim

  Beğen

 23. ben sevgilimle sürtünme yoluyla ilişkiye girdim ikimizin üzerinde de birşey yoktu ve sadece sürtünürken zevk suyunun aktığını söyledi bana ve bende bu durumdan korkup ella hapını kullandım 1 gün sonra ve ben bakireyim bende herhaangi bir boşalma olmadı bu arada sizce hamile kalır mıyım?

  Beğen

       1. Bacaklarımın arasinda ağrılar oluyor buda hapın bir etkisi olabilir mi? Sadece zevk suyu aktıği için endişelenmiştım bu yuzden de hapı kullanmaya gereği duydum ama içim rahat etmiyor bir türlü

        Beğen

 24. Adetime 1 2gun kala ilişki yaşadım 4 saat sonra hapı kullandım 16 gunluk geçıkmem var ve 2 damla katı koyu sıvı geldı ne olur bı fikir verın

  Beğen

 25. Merhaba 15.09.2016 aksam 6bucuk gibi nişanlımla sürtünme yoluyla ilişki yaşadık vajinasına sperm bulaşmadı ama zevk suyu bulaştı mı bilmiyorum ve zevk suyunun da çok düşük de olsa hamile bırakma ihtimali olduğunu biliyorum.17.09.2016 saat 4gibi ella kullandi nişanlım. bi hafta sonra adet olması gerekiyor nişanlımın normalde.hamile kalma ihtimali nedir yardımcı olursanız çok sevinirim.iyi günler

  Beğen

 26. Merhabalar ilişkiden beş saat son elma kullandim dört gün gecikmeli adet gördüm fakat bu adetim normalden farkliydi iki gün kanamam oldu sonra bittiginde kasik agrilarim ve meme hassasiyeti bas dönmesi yasiyorum bunlar ilacin yan etkisi midir acaba cevaplarsaniz sevinirim bir de adetim iki gün geciktiginde test yapmistim negatif cikti

  Beğen

  1. Merhaba Deniz, saymış olduğun adet düzensizliği, kasık ağrısı ve meme hassasiyeti ellanın yan etkileri arasındadır. Bunlara bulantı ve kusma eşlik ediyorsa ve kilo artışı söz konusu ise içini rahat tutmak için testi önümüzdeki günlerde tekrarlamanı tavsiye ederim. Saatinde de kullanmışsın fazla endişe edecek bir durum söz konusu değil

   Beğen

   1. Hocam biz sevgilimle ilişki yaşadık içine girme oldu fakat boşalma olmadı adeti biteli 4 gün olmuştu ella aldık 6 gündür adeti geçikti sizce bir problem olabilirmi

    Beğen

 27. ben zamanında adet oldum, sanırım ella kuvvetli bir ilaç, çok korkmayın içinizi ferah tutun, en kötü ihtimalle eczaneden test alıp yaparsınız, ama hamile olmanız düşük ihtimal…

  Beğen

 28. Merhaba arkadaşlar. Öncelikle acil cevap bekliyorum sizlerden. Dün gece sevgilimle sürtünme yoluyla ilişkiye girdik ama üzerimizde kıyafetler vardı. Yani bende eşofman ve iç çamaşır kız arkadaşım da ise eşofman iç çamaşır ve akıntı için tampon vardı. Ben tam boşalacağım Zaman ayağa kalktım ve kız arkadaşımın bikini bölgesi boşalmadan ötürü nemlendi. İlişkiden 18 saat sonra ella kullandık. Acaba hamilelik gibi bir durum olur mu ? Şimdiden teşekkür ederim.

  Beğen

 29. 22 haziranda sürtünme yolu ile ilişki yaşadık. 26 haziranda regl olmam gerekiyordu fakat olmadım. Ella hapı 1 hafta sonra düşük bir ihtimal de olsa etki eder mi?

  Beğen

  1. Merhaba ilişkiden sonra ne kadar kısa zamanda ilacı kullanırsanız başarı oranı o kadar yüksek olur örneğin ilk 24 saat gibi fakat 120 saate (5 güne) kadarda etkisi olmaktadır.

   Beğen

   1. Merhaba ben iliskimden 1 saat sonra Ella kullandım ama ertesi gün hapı diyorlar 1 saat sonra kullandığım için faydası olmaz mı?

    Beğen

Eklemek istediğiniz birşey var mı?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s